Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs6/swiatzdrewnapl/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs6/swiatzdrewnapl/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307
Stolarz XXI wieku - Świat z drewna - pracownia stolarska Ustroń

BLOG

Stolarz

Stolarz XXI wieku

31 lipca, 2020

Renesans zawodu?

Stolarz i polskie stolarstwo miało swoje początki w renesansowym XV wieku i można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, iż dziś też przeżywa swój renesans. Pierwszy cech stolarski powstał w 1489 roku w Krakowie i to ta data uważana jest za początkową datę polskiego stolarstwa. Sztuka stolarska rozwijała się wraz z rozwijającą się jednocześnie urbanizacją, a zawód zyskiwał na znaczeniu. Bardzo podobnie jest i dziś.

Stolarz- zawód pożądany

Tak jak ludzie końca XV wieku oraz wieków kolejnych, tak i my mamy wciąż duże zapotrzebowanie na dobre jakościowo oraz piękne wizualnie produkty. Stolarz w wiekach minionych tworzył głównie meble, które stawały w domach powstających i rozwijających się miast. Wykonywał też inne przedmioty użytkowe. Dziś także udajemy się do pracowni stolarskich, by zlecić wykonanie mebli na wymiar. Zwłaszcza gdy zależy nam na produkcie unikalnym i najlepszym jakościowo.

Bardzo modne jest obecnie także odnawianie starych mebli- zaczęliśmy doceniać dawny design sprzed dekad. Renowacja mebli to także dobry sposób na umeblowanie domu lub mieszkania mniejszym kosztem. Równocześnie zyskujemy meble nietuzinkowe, unikatowe i tworzące wnętrza z klimatem. Stolarz zajmuje się więc dziś także renowacją. Do czego potrzeba nie tylko wiedzy stolarskiej, ale także wiedzy z zakresu historii mebli i zmysłu estetyki. Zakłady stolarskie wciąż się unowocześniają i wyposażają w najnowsze technologie, które znacząco skracają czas realizacji zamówienia. Ale praca profesjonalnego stolarza to wciąż także praca z dłutem, strugiem, szczypcami i tym podobnymi narzędziami jakie w tym zawodzie wykorzystywanie są od wieków. 

Stolarz to i rzemieślnik i prawdziwy artysta. Dla poparcia tego stwierdzenia można przytoczyć anegdotę. Mówi ona o niemiecko-austriackim stolarzu -Michaelu Thonetcie, który przez 17 lat eksperymentował ze swoim krzesłem. Chciał znaleźć dla niego odpowiednie proporcje, a zarazem zadbać, by było ono tanie i proste. Jak pokazuje ten przykład, praca stolarza to fach oparty na kreatywności i wyczuciu smaku wraz z wyczuciem praktyczności danego przedmiotu. Praca stolarza to nie tylko wysokie zdolności manualne, ale zawód wymagający dużej finezji i ogromu twórczego zapału oraz myślenia. 

Początki polskiego stolarstwa

Praca z drewnem to nie tylko zajęcie stolarza, ale także pokrewnych zawodów jakim jest chociażby cieśla czy kołodziej. Początki polskiego stolarstwa to, jak już wspomniano, XV wiek. Wtedy to cech stolarski wyodrębniony został spośród innych cechów- snycerzy, tokarzy, malarzy i stolarzy. Nowy cech opierał się na odrębnych przepisach i 23 artykułach. Krakowska Baszta Stolarzy mieści się po dziś dzień przy ul. Pijarskiej. Na przestrzeni lat rozwijał się i urbanistyka, i mieszczaństwo, a popyt na meble był coraz większy. Z tego też powodu w roku 1750 powstała pierwsza szkoła meblarstwa, założona przez Stanisława Konarskiego- dramatopisarza, pedagoga, reformatora szkolnictwa. Konarski pragnął wprowadzić w szkolnictwie więcej wiedzy praktycznej, był też inicjatorem zajęć manualnych i fizycznych w szkołach. 

Dziś wykształcony w swoim fachu stolarz może posiadać różnorodne tytuły zawodowe. Są to min: stolarz budowlany, stolarz galanterii drzewnej, stolarz mebli artystycznych i wzorcowych, stolarz meblowy oraz stolarz modelarz instrumentów muzycznych. 

Stolarz Ustroń
meble z drewna

Zapraszamy do odwiedzenia naszej stolarni i skorzystanie z naszych usług Facebook lub Kontakt

© 2019 Świat z drewna - Wszystkie prawa zastrzeżone. Liczy się słowo