Zastanawialiście się kiedyś nad wyjątkowością sosen? Wszak to drzewa, które stanowią aż 60% całego drzewostanu w Polsce oraz są jednymi z najpopularniejszych drzew na całej kuli ziemskiej. Sosny to drzewa prawdziwie długowieczne- mogą dożywać nawet 700 lat. Rosną one szybko (dorastają nawet do 40 m) i chyba każdego zachwycają swoim zapachem jak i smukłym wyglądem. Sosna to oczywiście także bardzo pożądany materiał w stolarstwie i w meblarstwie. Meble z sosny wykonywane są wręcz “od zawsze” i mają wiele zalet. Sprawiają one, iż meble sosnowe warto mieć u siebie. Co jeszcze można powiedzieć o tych wspaniałych drzewach i o ich drewnie?
Na początek przyjrzyjmy się trochę temu gatunkowi, by jeszcze lepiej go poznać- mamy dla was garść ciekawostek. Zastanawialiście się kiedyś, na jaką datę datowane są początki pojawienia się sosen? Jest to podobno okres kredowy, a więc najstarsze sosny jak element flory pojawiły się nawet 135-70 milionów lat temu. Polskie złoto, czyli bursztyn, swoje powstanie zawdzięcza właśnie sosnom. Miało to swój początek w oligocenie, kiedy na terenie dzisiejszego Bałtyku rósł “las bursztynowy” tworzony przez 4 rodzaje sosen- bursztyn pochodzi z ich żywicy.
Sosna była bardzo ceniona przez naszych słowiańskich przodków, którzy podczas Święta Wiosny ozdabiali sosny kwiatami i innymi dekoracjami. Nie można nie wspomnieć o dobroczynnym działaniu sosen na nasz ekosystem. Wyobraźcie sobie, że ok. 50-60 letnie sosna jest w stanie dobowo wyprodukować nawet 1400- 1800 litrów tlenu. (Tyle tlenu w ciągu doby zużywają 3 osoby.) Obecnie najgrubsza sosna jednopienna rośnie we wsi Przelewice, a jej obwód wynosi 4,2 m, zaś najstarsza polska sosna rośnie w Mińsku Mazowieckim i ma ok. 370-380 lat.
Drewno sosny posiada charakterystyczny wygląd i trudno pomylić je z jakimś innym rodzajem drewna. Należy ono do miękkich rodzajów drewna. Jego cechami charakterystycznymi jest to, iż jest to drewno jasne posiadające mocno kontrastowe, ciemne i poskręcane słoje.
Co ważne, to drewno posiada bardzo dużą wszechstronność użycia, dlatego jest to drewno o różnorodnym zastosowaniu. Tego typu drewno sosnowe jest wykorzystywane w stolarstwie i w meblarstwie. Zalecane do wykonania konstrukcji dachowych, do produkcji mebli wewnętrznych oraz do produkcji podłóg i boazerii. Używane jest także do produkcji sklejki, do wykonywania okiennic, drzwi, masztów, używane jest także do produkcji skrzynek i węgla drzewnego. Drewno sosnowe bardzo dobrze wchłania wszelkie impregnaty.
Jeśli drewno sosnowe, które pozyskaliśmy pochodzi z miejsc nasłonecznionych, piaszczystych i żyznych, to możemy być pewni, iż będzie ono sprężyste, wytrzymałe, trwałe oraz łatwe w obróbce.
Drewno sosnowe można strugać, szlifować i frezować bez żadnego problemu. Dzięki czemu meble sosnowe mogą przybierać nawet najbardziej nietypowe i fantazyjne kształty. Jest ono odporne na uszkodzenia mechaniczne, zapewnia dobą izolację termiczną i akustyczną, szybko schnie, łatwo jest pokryć je farbą i pomalować. Drewno sosnowe jest jedną z najtańszych opcji drewna litego. Jest łatwo dostępne i powszechne. Jeśli więc chcemy posiadać meble z prawdziwego drewna, a nie stać nas na dąb, warto zacząć od sosny.
Warto jednak być świadomym kilku wad drewna sosnowego. Drewno to jest podatne na zarysowania (jest miękkie), na pękanie, źle też znosi kontakt z wodą. Drewno sosnowe wymaga stałej impregnacji i pielęgnacji, ale impregnaty wchłaniają się w nie bardzo dobrze. Raz na jakiś czas trzeba takie drewno olejować. Dodatkowo chociaż raz w tygodniu wypielęgnować je przy pomocy miękkiej ściereczki i mleczka do pielęgnacji drewna.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej stolarni i skorzystanie z naszych usług Facebook lub Kontakt
© 2019 Świat z drewna - Wszystkie prawa zastrzeżone. Liczy się słowo