Renowacja starych mebli to zadanie dla doświadczonego stolarza. Nowe prezentują się ładnie, lecz te odnowione mają duszę i zyskują drugie życie. Nowe czy odnowione? Moda na renowację starych mebli z duszą
Mamy obecnie bardzo silny trend w miłości do tego, co stare, co ma duszę i klimat. Co jest produktem unikatowym, a nie ściągniętym jak setki innych produktów z taśmy produkcyjnej i ustawionych w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Rozglądamy się więc po własnych domach oraz do domach naszych rodziców lub dziadków. Szukamy tego, co warte jest odnowienia i podarowania drugiego życia. Są to piękne stare krzesła, fotele, łóżka, komody, stoły i stoliki i wiele innych mebli, w których nieraz wystarczy wymienić obicia i wyczyścić drewno, by znów zachwycały i służyły długie lata. Uznaniem cieszą się także wszelkie targi staroci i sklepiki z antykami. W nich za nieduże pieniądze kupić można np. komplet pięknych krzeseł i spróbować je odnowić. Czy warto odnawiać stare meble? Czy można także poddać renowacji stary taras czy altanę?
Odnawianie mebli to bardzo zajmująca i dająca dużo satysfakcji czynność. Jeśli więc czujemy się na siłach, by samemu odnowić krzesło lub szafkę, możemy spróbować. Warto się jednak do tego rzetelnie przygotować, by mebla nie zniszczyć.
W Internecie jest cała masa tutoriali, które pokazują krok po kroku jak zabrać się za renowacyjne czynności. Podstawa renowacji mebli to usunięcie z mebla starych i zniszczonych powłok, starej tapicerki, rozkręcenie mebla na części pierwsze. Wszelkie odbarwienia czy niedoskonałości na meblach, np. na blatach, można pokryć dostępnymi preparatami, które mogą pokryć uszczerbki w kolorze lub inne wady, nieprzezroczystą warstwą koloru. Naturalną fakturę czy rysunek usłojenia pomogą zaakcentować bejce odświeżające drewno czy nawet nadające mu nowy kolor.
Jeśli mebel, który chcemy odnowić jest matowy i mało estetyczny, możemy spróbować pokryć go lakierem. Można tym sposobem uzyskiwać różne wymagane efekty- od lekkiego matu aż po całkowity błysk. Można też wybrać lakierobejcę, która zabarwi nam fakturę drewna na pożądany odcień. Trudno tak całkiem ogólnie wskazać wszelkie preparaty czy narzędzia niezbędne do renowacji danego mebla. Różne mogą być na nim ubytki i uszkodzenia. Warto wiedzieć, iż masa szpachlowa może nam się przydać do naprawy ubytku w meblu. Po jej zaschnięciu wygładza się powierzchnię papierem ściernym. Rysy i pęknięcia dobrze jest pokryć woskiem do mebli, a pióra retuszerskie znajdą zastosowanie w przypadku np. zadrapań na powierzchni mebla.
A może jednak oddać meblem w ręce doświadczonego i kreatywnego stolarza? Zdecydowanie warto powierzyć stolarzowi meble, które są szczególnie cenne, wykonane z litego drewna, skomplikowane konstrukcyjnie, etc. Ceny usług będą tu uzależnione od rozmiarów i specyfiki mebli. Bardzo orientacyjnie można przyjąć, iż renowacja starego krzesła to koszt rzędu 140-160 złotych. Odnowienie toaletki będzie kosztować w okolicy 500 złotych, a renowacja starego biurka wyniesie nas u stolarza około 600- 700 złotych.
Renowacji poddać można nie tylko meble służące nam w domach, ale także można jej poddać meble ogrodowe, a także wszelkie drewniane konstrukcje ogrodowe- tarasy, pergole, altany.
Drewno ogrodowe może niszczeć latami, będąc narażonym na działanie dużego nasłonecznienia, deszczy, mrozów, korozji biologicznej (grzybów, które powodują takie choroby drewna jak sinizna, brunatnica i pleśń). Drewno leczy się przez szorowanie drucianą szczotką i kilkakrotne pokrycie oczyszczonych elementów środkami grzybobójczymi.
Meble ogrodowe oraz tarasy i inne drewniane konstrukcje można odnowić, ale zdecydowanie lepiej dbać o nie już od nowości. Bardzo ważna jest impregnacja naturalnego drewna. Drewno można impregnować na wiele sposobów. Najpowszechniej wykorzystuje się do tego oleje (idealne do dębu czy jesionu, a także do gatunków egzotycznych), lakiery, lakierobejce, lazury ochronne. To preparat mający działanie lakieru i oleju – zabezpiecza drewno powierzchniowo i wnika w nie. Emalie oraz pokost przeznaczony jest do łatwej aplikacji na zimno, a można go zastosować do impregnacji mebli ogrodowych, płotów i altan.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej stolarni i skorzystanie z naszych usług Facebook lub Kontakt
© 2019 Świat z drewna - Wszystkie prawa zastrzeżone. Liczy się słowo