Zrobienie pięknych mebli u doświadczonego stolarza z talentem i ustawienie ich raz, a następnie zapomnienie o nich – to nie wszystko. Tylko solidna ochrona drewna, pozwoli zatrzymać jego piękno na dużej.
Drewno, choć piękne, jest też wymagające – zwłaszcza to, które stoi na zewnątrz, wszelkie meble tarasowe, ogrodowe i inne konstrukcje drewniane- pergole, ławki, wiaty, etc. Początek jesieni i dobry czas i w zasadzie ostatni dzwonek, by się o nie zatroszczyć i odpowiednio zabezpieczyć lite drewno przed działaniem deszczu, mrozu i pozostałych czynników atmosferycznych. Jak się za to zabrać i czego użyć?
Niezależnie czy jest to drewniany taras, piękny komplet mebli tarasowych, ławka ogrodowa czy huśtawka lub domek dla dzieci- każda konstrukcja z drewna, która znajduje się na zewnątrz musi być odpowiednio zaimpregnowana, a jeśli tak będzie, meble te posłużą nam nawet całe dziesięciolecia. Nienarażone na wilgoć ani na działanie insektów drewno będzie trwałe i ładne przez całe długie lata, zaś drewno zawilgocone i takie, w którym zagnieżdżą się insekty, zniszczeje niemal w mgnieniu oka. Odpowiednia impregnacja chroni drewno przed warunkami atmosferycznymi, przed owadami, pleśniami, grzybami, a nawet działaniem ognia. To gwarancja tego, iż meble i konstrukcje pozostaną piękne i zdatne do użytku na długo.
Metod impregnacji mebli jest kilka, więc mamy wybór. Zdecydowanie większość z nas spotkała się z impregnacją drewna na zasadzie pomalowania go impregnatem- to metoda najpowszechniejsza i najprostsza. Ale jest to także metoda najmniej skuteczna i trzeba ją powtarzać nawet co roku. Wynika to z faktu iż impregnat w tym przypadku nie wnika głęboko w drewno. Preparat należy rozprowadzać długimi ruchami pędzla zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Najlepiej powtórzyć taką impregnację dwukrotnie.
Inną metodą impregnacji jest impregnacja zanurzeniowa, jest to sposób na zabezpieczenie drewna zdecydowanie solidniejszy, gdyż chroni od lite drewno nawet na okres 6-8 lal. Ale nie trzeba dodawać, iż jest to także proces dość trudny do wykonania.
Ostatnim sposobem impregnacji jest impregnacja wgłębna, a więc impregnacja próżniowo- ciśnieniowa. Przeprowadza się ją w specjalnych urządzeniach zwanych autoklawami. Z komórek drewna odsysane jest powietrze, a jego miejsce zajmuje impregnat. Ta metoda jest zdecydowanie najskuteczniejsza i może zabezpieczyć drewno nawet na 15-20 lat. Wykorzystuje się ją najczęściej do impregnacji większej ilości drewna, a więc np. drewna na płot czy na więźbę dachową.
Impregnacja jest wtedy skuteczna, gdy drewno jest odpowiednio wysuszone- tylko wtedy wniknie w nie impregnat tak, jak tego chcemy. Wilgotność takiego drewna nie powinna przekraczać 18 %. Drewno najlepiej zaimpregnować od razu po jego zakupie, a już na pewno trzeba to zrobić przed zimą. Robimy to w warunkach bezdeszczowych, gdy temperatura powietrza oscyluje między 5 a 20 stopniami Celsjusza.
Drewnu naturalnemu zagrażają przede wszystkim pleśnie i grzyby, które biorą się z nadmiernej wilgotności powietrza. Pleśnie i inne grzyby najlepiej rozwijają się w materiale, którego wilgotność przekracza 20%. Drewno narażone jest także na działanie insektów takich jak spuszczel, kołatek, drwalnik czy popularny kornik. Nie można też zapominać o niszczącym działaniu nadmiernego promieniowania UV. Niszczy ono ligninę, podstawowy składnik drewna, który odpowiada za jego wytrzymałość i sztywność. Zniszczone drewno jest następnie podatne na działanie wody.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej stolarni i skorzystanie z naszych usług Facebook lub Kontakt
© 2019 Świat z drewna - Wszystkie prawa zastrzeżone. Liczy się słowo